BOSS AUDIO ELITE BE14ACP.WX 14" Floating Screen Digital Multimedia Receiver
BOSS AUDIO ELITE
Write a Review
SKU:
BE14ACP.WX
Condition:
New
Product highlights:
  • digital media receiver with floating 14" capacitive touchscreen display
  • single-DIN chassis
  • built-in AM/FM tuner
  • Bluetooth for hands-free calling and audio streaming
  • floating screen detaches easily for theft protection
  • multicolor button illumination
  • down-firing selectable-color LED bezel lights
Smartphone Features:
  • wireless Apple CarPlay compatible
  • wireless Android Auto compatible
  • front panel button to activate Siri or Google Assistant
Audio/Video features:
  • plays WAV, MP3, WMA, and FLAC files
  • 13-band EQ
  • subwoofer controls with low pass crossover
Expandability:
  • ready for iDatalink Maestro firmware update — see Details for more information.
  • inputs: front USB-C input, rear USB-A input, rear RCA A/V input, two camera inputs
  • outputs: 6-channel preamp outputs (4-volt front, rear, sub)
Other information:
  • Important Note — Monitor dimensions are 13.74" x 8.90". Before ordering, check for possible interference with your dash and controls.